تبلیغات
گروه حسابداری و حسابرسی حساب پردازان برتر - کارت‌های بازرگانی ترفندی برای دورزدن مالیات
" ارائه دهنده خدمات حسابداری و حسابرسی در استان تهران و البرز با همکاری تیم مجرب و حرفه ای"
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
کارت‌های بازرگانی ترفندی برای دورزدن مالیات

کارت‌های بازرگانی دردسرساز درواقع ترفندی برای دورزدن مالیات هستند.

کارت‌های بازرگانی مدت‌هاست که دردسرساز شده‌اند. بعد از خبر واردات ٧٠٠ دستگاه ‌پورشه با کارت بازرگانی یک پیرزن روستایی، علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد از ورود کالا با کارت بازرگانی مردگان خبر داد و گفت: در یکی از موارد، کارت بازرگانی فردی مورد سوءاستفاده قرار گرفته بود که ۶‌سال پیش از دنیا رفته است. کارت‌های بازرگانی دردسرساز درواقع ترفندی برای دورزدن مالیات هستند.

آن هم درشرایطی که بنا به اعلام سازمان امور مالیاتی، رقم فرار مالیاتی در ایران چیزی حدود نیمی از درآمد فعلی نفت است. علاوه بر ٣٠‌هزار‌میلیارد تومان فرار مالیاتی، رقم بالای قاچاق کالا که عددی نزدیک به تمام درآمد نفتی است، نشان می‌دهد که سودجویان چه درآمد کلان مالیاتی را از کشور سلب کرده‌اند. با این وجود بارها زمزمه حذف کارت‌های بازرگانی به گوش رسیده است.

مهم‌ترین مقامی که تاکنون دراین‌باره اظهارنظر کرده، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت است که کمتر از حدود ۶ماه پیش این موضوع را با رسانه‌ها درمیان گذاشت. حذف کارت‌های بازرگانی اما، مخالفت‌هایی نیز به دنبال داشته است.

رضی حاجی‌آقا میری رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی با تأکید بر این‌که صدور کارت بازرگانی توسط ارگان دولت فسادآور است، به «شهروند» می‌گوید: حذف کارت بازرگانی نمی‌تواند فساد و رانت در ایران را از بین ببرد، زیرا مسأله اساسی این است که چگونه تاجران واقعی مدت‌های طولانی دوندگی می‌کنند و نمی‌توانند کارت بازرگانی بگیرند اما برای یک پیرزن روستایی کارت بازرگانی صادر می‌شود؟ او به راه‌های دیگر دورزدن قوانین و رانت و فساد دراقتصاد کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: یکی از متخلفان اقتصادی تلاش داشت با خریدن امتیاز شرکت‌های صادراتی، خود را به‌عنوان صادرکننده نمونه به بانک معرفی کند و تسهیلات کلان بگیرد و درمقاطعی تلاش کرد با عضویت در اتحادیه صادرکنندگان فرش کارت بازرگانی بگیرد و مورد سوءاستفاده قرار دهد.

اجاره ٢٠٠‌هزار تومانی کارت بازرگانی 
خریدوفروش کارت بازرگانی این روزها به یک پدیده رایج اقتصاد ایران تبدیل شده است. دلالان و واسطه‌گران این کارت‌ها را با هزینه‌های ناچیز خریداری کرده و مورد سوءاستفاده قرار می‌دهند. به گفته ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران کارت‌های بازرگانی دربرخی موارد حتی با ٢٠٠‌هزارتومان اجاره داده می‌شوند و با آن واردات چند‌ هزار میلیاردی انجام می‌شود، بی‌آن‌که واردکنندگان رد و نشانی از خود به جای بگذارند و مالیاتی را بپردازند.

او توضیح می‌دهد: سودجویان با شناسایی جامعه هدف و افرادی که می‌توانند مورد سوءاستفاده قرار گیرند، وارد عمل شده و به نام آنها کارت بازرگانی می‌گیرند. کارت‌هایی که شاید یک‌بار مصرف بشوند و شاید هم بارها و بارها مورد استفاده سودجویان و دلالان قرار گرفته و خریدوفروش شوند. سودجویانی که می‌خواهند درفضای خاکستری اقتصاد ایران تجارت کنند و مالیاتش را هم نپردازند.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در رابطه با چگونگی سوءاستفاده از کارت بازرگانی دیگران این‌گونه توضیح می‌دهد: تعدادی افراد سودجو و متخلف، با فریب و اغفال افراد نیازمند و ساده‌ که اطلاع چندانی از قوانین ندارند، آنها را به گرفتن کارت بازرگانی تشویق می‌کنند و بعد کارت صادره را درقبال مبالغی ناچیز از دارندگان می‌خرند یا اجاره می‌کنند. این افراد در مدتی که کارت اعتبار دارد که حداقل یک‌سال است، با سوءاستفاده از این کارت، یعنی با گرفتن وکالت کاری تام‌الاختیار از دارنده کارت، مبادرت به صادرات و واردات کالا می‌کنند. البته مسأله سوءاستفاده از کارت بازرگانی در مورد صادرات بسیار کمتر اتفاق می‌افتد.

اما و اگرهای حذف کارت بازرگانی 
استفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای درطول سال‌های گذشته درحالی سودهای میلیاردی برای سودجویان به همراه داشته که برخی از دولتمردان و البته فعالان اقتصادی حذف آن را راهکار مقابله با این سوداگری عنوان می‌کنند. محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از مدافعان اصلی این ایده، نخستین‌بار فروردین امسال مسأله حذف کارت مطرح کرد و محسن جلال‌پور رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران و مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران نیز از ایده وزیر صنعت برای حذف کارت حمایت کرده‌اند.

جلال‌پور معتقد است؛ اگر مانند ترکیه و کشورهای اروپایی، عضویت فراگیر در اتاق‌ها شکل گیرد، یعنی هرفردی که می‌خواهد کار بازرگانی درکشور انجام دهد، در اتاق‌ها عضو باشد و اتاق‌ها نیز موظف باشند تشکل‌های مربوطه را ساماندهی کنند، نیازی به صدور کارت بازرگانی ازسوی وزارتخانه نیست. رئیس اتاق تهران نیز دراین‌باره می‌گوید: «حذف کارت بازرگانی وجود دارد اما نظر اتاق این است که یک عضویت فراگیر در ابتدا برای همه کسانی که به شکل حقوقی فعالیت می‌کنند، وجود داشته باشد. دراین راستا کمیته‌ای متشکل از رئیس‌ کل گمرک ایران و رئیس سازمان توسعه تجارت و اینجانب تشکیل شده که شرایط صدورکارت بازرگانی تجدیدنظر شده و مقدمات صدور کارت تسهیل شود.»

اگرچه رئیس سابق اتاق ایران و رئیس اتاق تهران محتاطانه از حذف کارت بازرگانی دفاع می‌کنند اما حذف یک‌باره این مجوز مخالفانی هم دارد. به باور آنها باید ریشه اصلی فساد درکشور را از بین برد؛ چراکه حذف کارت بازرگانی به خودی خود نمی‌تواند مشکلات اقتصاد کشور را حل کند.

با حذف کارت بازرگانی فساد از بین نمی‌رود 
سیدرضی حاجی‌آقا میری رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی که به نوعی مخالف حذف کارت بازرگانی است، درحالی ‌که معتقد است؛ حذف کارت بازرگانی دردی را دوا نخواهد کرد، می‌گوید: با راحت‌ترین طرحی که به ذهنمان می‌رسد، نمی‌توان با فساد در ایران مقابله کرد.

او می‌گوید: درحالی برخی از دولتمردان و حتی فعالان اقتصادی حذف کارت‌های بازرگانی را راه‌حل مبارزه با سوء‌استفاده‌های شکل‌گرفته در ماه‌های پیش عنوان می‌کنند که از هیچ راه کار پیشنهادی سخن نمی‌گویند. اینها نشان می‌دهد که این اظهارات درحد حرف است و هیچ تحقق و بررسی علمی پشت آن قرار ندارد.

رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی با بیان این‌که اخذ کارت بازرگانی یکی از مراحل بروکراتیک تجارت درکشور است، افزود: سخت‌گیری‌های بی‌دلیل و قوانین دست‌وپاگیر در برخی موارد موجب می‌شود که تجار واقعی قادر به دریافت کارت بازرگانی نباشند. این درحالی است که می‌بینیم و می‌شنویم که با کارت بازرگانی فلان پیرزن ٧٠ساله در روستای شمال یا فردی متوفی چندین دستگاه پورشه وارد کشور شده است. چه چیزی جز فساد و رانت چنین امکانی را برای سودجویان فراهم آورده است؟ درحالی سودجویان برای یک پیرزن ٧٠ساله یا یک کودک کارت بازرگانی دریافت می‌کنند، برخی از تجار واقعی به دلیل سخت‌گیری‌های موجود در این روند قادر به دریافت کارت نمی‌شوند.

صدور کارت بازرگانی توسط دولت اشتباه است 
او صدور کارت بازرگانی توسط وزارت صنعت به‌عنوان یک دستگاه دولتی را مورد انتقاد قرار داد و از ضرورت اصلاح روند صدور این مجوز سخن گفت. به باور میری، متقاضی کارت بازرگانی ابتدا باید مجوز عضویت در اتحادیه‌های صنفی مربوطه را داشته باشد. مجوزی که نشان دهد فرد متقاضی یک فعال بخش خصوصی است. بعد از آن، درخواست وی در اتاق بازرگانی مورد بررسی قرار گرفته و درصورت تأیید نسبت به صدور کارت برای فرد اقدام شود. یعنی افراد درصورتی فعالیت داشته باشند که اول در یک تشکل تخصصی عضویت داشته باشند و بعد از طریق تشکل به اتاق معرفی شوند و عضو اتاق باشند. دراین شرایط این افراد شناخته‌شده هستند و ما شاهد سوء‌استفاده‌هایی که هم‌اکنون از کارت‌های بازرگانی می‌شود، نخواهیم بود.

این فعال اقتصادی درپاسخ به این سوال که آیا استفاده از کارت بازرگانی درکشور‌های دنیا هم مرسوم است، گفت: الگوهای تجاری دیگر کشورها قابل تعمیم به اقتصاد ما نیست. به‌عنوان مثال، چطور می‌توان از تجربیات کشورهای اروپایی که هیچ حد و مرزی را در تجارت خود قایل نیستند، درکشوری همچون ما که قوانین بسته اقتصادی بر آن حاکم است، استفاده کرد.

به گفته میری، درکشور ما تجارت آزاد نیست و هزاران سد و مرز درمقابل آن قرار دارد. درحالی ‌که اگر قصد حضور در بازارهای جهانی و الحاق به سازمان تجارت جهانی را داریم، باید قوانین حاکم بر تجارت را با الگوهای استاندارد جهانی تطبیق دهیم.

گفتنی است؛ پیش از این نیز در یک دوره در زمان ریاست‌جمهوری آقای‌ هاشمی‌رفسنجانی بعد از اتمام جنگ حذف کارت بازرگانی در تجارت کشور تجربه شد. در آن زمان شاهد بودیم که افراد بدون کارت بازرگانی با پرداخت مالیات کالا تجارت می‌کردند ولی بعد از مدتی متوجه شدند که در برگ سبزها و جاهایی که متمم می‌خورد، نمی‌توانند مالیات را اخذ کنند و چالش‌های دیگری به وجود آمد و همه اینها باعث شد تا کارت‌های بازرگانی دوباره احیا شود.

ماجرای متخلف اقتصادی که صادر کننده نمونه شد 
رئیس کنفدراسیون صادرات در ادامه سخنان خود از برخی سودجویی‌ها درعرصه تجارت کشور پرده برداشت و گفت: در سال‌های گذشته شاهد بودیم که برخی افراد امتیاز شرکت‌ها و صادرکنندگان خرد را با پول اندکی می‌خریدند تا این‌گونه بتوانند رقم صادرات خود را بالا نشان داده و موفق به دریافت عنوان صادر‌کننده نمونه شوند، اما از آنجایی که عضویت در اتحادیه‌های تخصصی یکی از شرط‌های اصلی این عنوان بود، سودجویان در برخی موارد با مشکل مواجه می‌شدند. یکی از متخلفان بزرگ اقتصادی ازجمله افرادی بود که به دنبال دریافت کارت اتحادیه صادرکنندگان فرش بود که با واکنش اعضای اتحادیه مواجه شد و موفق به دریافت نشد.

به گفته او، این فرد قصد داشت تا با گرفتن کارت اتحادیه و آمارهای صوری ازصادرات، به‌عنوان صادر‌کننده نمونه کشور انتخاب شود تا از این طریق تسهیلات بالای بانکی دریافت کند.

عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران وجود فساد در دریافت تسهیلات را مورد اشاره قرار داد و ادامه داد: بسیاری از تسهیلات و امکانات ابتدا به ساکن رانت تلقی نمی‌شود ولی از آنها می‌تواند به‌عنوان رانت استفاده کرد.

اسدالله عسگراولادی صادر‌کننده پرآوازه کشور نیز در این‌باره معتقد است؛ کارت بازرگانی به منزله پروانه کار هر بازرگان بوده و حذف آن تأثیر مطلوبی بر اقتصاد کشور ندارد. از دیدگاه این بازرگان، با حذف کارت، دیگر نمی‌توان میان تجار و افراد سوداگر تفاوتی قایل شد و وجود آن سبب نظم امور تجاری و به نفع اقتصاد است.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
dvgtpullY سه شنبه 29 مرداد 1398 09:02 ق.ظ
lisinopril 10 mg [url=http://zestoreticlisinopriluj.com/]lisinopril lawsuit[/url] how does lisinopril work <a href="http://zestoreticlisinopriluj.com/#">lisinopril davis pdf</a> lisinopril side effects http://zestoreticlisinopriluj.com/
njkmAgods سه شنبه 29 مرداد 1398 06:42 ق.ظ
thesis paper writing [url=http://writethesistrgf.com/]help thesis[/url] research and thesis writing <a href="http://writethesistrgf.com/#">thesis help research paper</a> dissertation hypothesis help http://writethesistrgf.com/
mhllhiert سه شنبه 29 مرداد 1398 04:50 ق.ظ
dissertation writing services usa [url=http://dissertationwritingxwgb.com/]dissertation proposal writing service[/url] dissertation conclusion help <a href="http://dissertationwritingxwgb.com/#">buy custom dissertation</a> phd dissertation assistance http://dissertationwritingxwgb.com/
jwxfEnuts سه شنبه 29 مرداد 1398 03:28 ق.ظ
warfarin inr [url=http://warfarincoumadinsg.com/]warfarin mechanism of action[/url] coumadin clinic locations near me <a href="http://warfarincoumadinsg.com/#">inr warfarin</a> warfarin coumadin http://warfarincoumadinsg.com/
kmilVioda سه شنبه 29 مرداد 1398 12:47 ق.ظ
fluoxetine withdrawal [url=http://prozacfluoxetinesq.com/]fluoxetine brand names[/url] fluoxetine hcl 20 mg <a href="http://prozacfluoxetinesq.com/#">fluoxetine (prozac)</a> fluoxetine (prozac) http://prozacfluoxetinesq.com/
fvbhAloks دوشنبه 28 مرداد 1398 11:11 ب.ظ
dissertation help online [url=http://dissertationservicedhj.com/]dissertation writing services in pakistan[/url] dissertations in literature to buy <a href="http://dissertationservicedhj.com/#">online thesis and dissertations</a> free dissertation writing http://dissertationservicedhj.com/
fhhjCaxia دوشنبه 28 مرداد 1398 09:34 ب.ظ
can you stop sertraline cold turkey [url=http://sertralinezolofted.com/]sertraline 25mg gt qdaily[/url] best time of day to take zoloft <a href="http://sertralinezolofted.com/#">wellbutrin and zoloft</a> how long will a 50mg dose of sertraline remain in the male body? http://sertralinezolofted.com/
buy generic viagra walmart دوشنبه 28 مرداد 1398 04:56 ب.ظ
lower call [url=http://www.christianlouboutinoutletus.us/]cost of generic viagra at
cvs[/url] totally bear
really association generic viagra at walmart direct coast
jwxfulcep دوشنبه 28 مرداد 1398 04:25 ق.ظ
coumadin rat poison [url=http://warfarincoumadinsg.com/]warfarin pregnancy[/url] warfarin reversal <a href="http://warfarincoumadinsg.com/#">coumadin levels</a> vitamin k warfarin http://warfarincoumadinsg.com/
dvbwArrer یکشنبه 27 مرداد 1398 10:40 ب.ظ
small business business plan [url=http://writebusinessplanrcs.com/]business plans small business[/url] build business plan <a href="http://writebusinessplanrcs.com/#">best business plan website</a> business plan+ http://writebusinessplanrcs.com/
jmioBeacy یکشنبه 27 مرداد 1398 09:07 ب.ظ
lexapro reddit [url=http://escitalopramlexaprofs.com/]generic for escitalopram[/url] escitalopram 10mg for sleep <a href="http://escitalopramlexaprofs.com/#">lexapro side effects in men</a> lexapro vs celexa http://escitalopramlexaprofs.com/
fhhjPruch یکشنبه 27 مرداد 1398 05:35 ب.ظ
side effects of sertraline [url=http://sertralinezolofted.com/]zoloft alcohol[/url] sertraline hcl <a href="http://sertralinezolofted.com/#">zoloft headache</a> prozac vs zoloft http://sertralinezolofted.com/
jmioothet یکشنبه 27 مرداد 1398 02:35 ب.ظ
lexapro side effects first week [url=http://escitalopramlexaprofs.com/]lexapro and alcohol[/url] escitalopram oxalate <a href="http://escitalopramlexaprofs.com/#">lexapro and alcohol</a> п»їescitalopram http://escitalopramlexaprofs.com/
mhllhiert یکشنبه 27 مرداد 1398 09:40 ق.ظ
buy dissertation paper [url=http://dissertationwritingxwgb.com/]custom uk dissertation[/url] dissertation editing help review <a href="http://dissertationwritingxwgb.com/#">masters dissertation and thesis service</a> custom dissertation writing service no plagiarism http://dissertationwritingxwgb.com/
dvbwSoarp یکشنبه 27 مرداد 1398 09:25 ق.ظ
small business plan [url=http://writebusinessplanrcs.com/]business business plan example[/url] business business plans <a href="http://writebusinessplanrcs.com/#">business plan outline</a> make business plan http://writebusinessplanrcs.com/
dvgtpullY یکشنبه 27 مرداد 1398 08:43 ق.ظ
zestoretic weight loss [url=http://zestoreticlisinopriluj.com/]zestoretic weight loss[/url] zestoretic dosage <a href="http://zestoreticlisinopriluj.com/#">zestoretic drug</a> zestoretic uses http://zestoreticlisinopriluj.com/
kmilVioda یکشنبه 27 مرداد 1398 01:28 ق.ظ
wellbutrin and prozac [url=http://prozacfluoxetinesq.com/]fluoxetine hcl 20 mg[/url] fluoxetine / olanzapine <a href="http://prozacfluoxetinesq.com/#">what does prozac do</a> is prozac an maoi http://prozacfluoxetinesq.com/
bfhsEnern شنبه 26 مرداد 1398 11:52 ق.ظ
п»їcanadian pharmacy [url=http://canadianpharmacywezw.com/]canada online pharmacy[/url] canadian pharmacy cialis <a href="http://canadianpharmacywezw.com/#">best online pharmacy</a> canada pharmacy http://canadianpharmacywezw.com/
vdujCaxia جمعه 25 مرداد 1398 06:33 ب.ظ
canada pharmacy online [url=http://onlinepharmacywgrj.com/]online canadian pharmacy[/url] canadian pharmacy cialis <a href="http://onlinepharmacywgrj.com/#">online pharmacy canada</a> online canadian pharmacy http://onlinepharmacywgrj.com/
bdxxalage جمعه 25 مرداد 1398 04:31 ق.ظ
canadian pharmacy [url=http://pharmacyviagrawjyi.com/]canada online pharmacy[/url] canadian online pharmacy <a href="http://pharmacyviagrawjyi.com/#">canadian pharmacy</a> best canadian online pharmacy http://pharmacyviagrawjyi.com/
vdujPruch پنجشنبه 24 مرداد 1398 07:26 ب.ظ
best online pharmacy [url=http://onlinepharmacywgrj.com/]best canadian online pharmacy[/url] canada online pharmacy <a href="http://onlinepharmacywgrj.com/#">canadian pharmacies</a> best online canadian pharmacy http://onlinepharmacywgrj.com/
bdzwArrer چهارشنبه 23 مرداد 1398 02:18 ق.ظ
best place to buy generic viagra online [url=http://pharmacyonlinewths.com/]buy generic viagra online[/url] cheap viagra online canadian pharmacy <a href="http://pharmacyonlinewths.com/#">best place to buy generic viagra online</a> cheap viagra online canadian pharmacy http://pharmacyonlinewths.com/
kmllneilk چهارشنبه 23 مرداد 1398 01:23 ق.ظ
buy generic viagra online [url=http://erectiledysfunctionwefh.com/]buy generic viagra online[/url] viagra buy online <a href="http://erectiledysfunctionwefh.com/#">buy generic viagra online</a> buy generic viagra online http://erectiledysfunctionwefh.com/
bdgrothet سه شنبه 22 مرداد 1398 06:50 ب.ظ
canadian online pharmacy [url=http://canadianpharmaciesonlinewzgt.com/]canada pharmacy online[/url] online canadian pharmacy <a href="http://canadianpharmaciesonlinewzgt.com/#">best online pharmacy</a> canada pharmacy online http://canadianpharmaciesonlinewzgt.com/
bdxxpullY سه شنبه 22 مرداد 1398 02:07 ب.ظ
canadian online pharmacy [url=http://pharmacyviagrawjyi.com/]canadian pharmacy[/url] best canadian online pharmacy <a href="http://pharmacyviagrawjyi.com/#">online pharmacy canada</a> best canadian online pharmacy http://pharmacyviagrawjyi.com/
kmllhiert سه شنبه 22 مرداد 1398 01:22 ب.ظ
buy generic viagra online [url=http://erectiledysfunctionwefh.com/]buy generic viagra online[/url] buy generic viagra online <a href="http://erectiledysfunctionwefh.com/#">best place to buy generic viagra online</a> viagra buy online http://erectiledysfunctionwefh.com/
vdujCaxia سه شنبه 22 مرداد 1398 02:43 ق.ظ
online pharmacy canada [url=http://onlinepharmacywgrj.com/]canadian online pharmacy[/url] canada pharmacy online <a href="http://onlinepharmacywgrj.com/#">canada drug pharmacy</a> canada drugs online http://onlinepharmacywgrj.com/
bfbdSlifs یکشنبه 20 مرداد 1398 07:09 ق.ظ
best canadian online pharmacy [url=http://canadapharmacywtrw.com/]drugs from canada[/url] canada online pharmacy <a href="http://canadapharmacywtrw.com/#">online pharmacy canada</a> canadian online pharmacy http://canadapharmacywtrw.com/
bdkiulcep یکشنبه 20 مرداد 1398 04:21 ق.ظ
best online pharmacy [url=http://pharmacycialiswxrb.com/]canadian pharmacy viagra[/url] best canadian online pharmacy <a href="http://pharmacycialiswxrb.com/#">best canadian online pharmacy</a> online canadian pharmacy http://pharmacycialiswxrb.com/
bdgrBeacy شنبه 19 مرداد 1398 11:56 ب.ظ
canada drugs online [url=http://canadianpharmaciesonlinewzgt.com/]online canadian pharmacy[/url] best canadian online pharmacy <a href="http://canadianpharmaciesonlinewzgt.com/#">canadian pharmacy online</a> canadian pharmacy cialis http://canadianpharmaciesonlinewzgt.com/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30