تبلیغات
گروه حسابداری و حسابرسی حساب پردازان برتر - معافیتهای جدید در لایحه مالیات بر ارزش افزوده
" ارائه دهنده خدمات حسابداری و حسابرسی در استان تهران و البرز با همکاری تیم مجرب و حرفه ای"
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
معافیتهای جدید در لایحه مالیات بر ارزش افزوده


لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده که قرار است جایگزین قانون آزمایشی فعلی شود، تلاش کرده تا کالاهای بیشتری تحت پوشش چتر معافیت ها قرار گیرند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، این لایحه ۲۴ اسفند ماه پارسال در مجلس اعلام وصول شد و اکنون در دستور کار کمیسیون های تخصصی مجلس قرار گرفته است.
فصل دوم این لایحه به معافیت های مالیاتی اختصاص دارد که تفاوت آن با قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده، تفکیک معافیت ها به دو بخش کالا و خدمات است.
در بخش معافیت های کالایی ۱۷ گروه کالا در زمره معافیت های مالیاتی قرار گرفته اند که نرخ آن در شرایط کنونی ۹ درصد محاسبه می شود.
نگاهی به فهرست معافیت های درنظر گرفته شده در حوزه کالا نشان می دهد که رویکرد دولت، کمک به تولید بویژه صنعت فرآوری در بخش کشاورزی، کاهش قیمت تمام شده برخی کالاهای خوراکی، توسعه بخش حمل و نقل و رونق بازار سرمایه بوده است.
البته نهایی شدن این معافیت ها در گرو تصویب نهایی این لایحه در مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان است.

** بخش کشاورزی 
در حالی که در قانون فعلی تنها محصولات کشاورزی فرآوری نشده از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند، در این لایحه تعاریف مربوط به فرآوری در صنعت کشاورزی دقیق تر شده است.

در این لایحه آمده است: بسته بندی، انجماد، پاک کردن، درجه بندی، پوست گیری و خشک کردن از نظر این قانون فرآوری محسوب نمی شود.
همچنین چوب خام داخلی از معافیت های مالیاتی بخش کشاورزی مستثنی شده است.
همچنین در حالی که در قانون فعلی دام و طیور زنده، آبزیان، زنبور عسل و نوغان در گروه کالاهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده قرار دارد، در لایحه جدید پیله ابریشم نیز به آن افزوده شده است.
از دیگر معافیت های بخش کشاورزی در لایحه مربوط به خوراک دام، طیور و آبزیان است در حالی که در قانون فعلی خوراک آبزیان مشمول مالیات است.
همچنین معافیت گروه «کود، بذر، نهال و سم» همچنان در لایحه جدید به قوت خود باقی است.
نکته دیگر اینکه آب مصارف کشاورزی نیز در لایحه جدید به معافیت های مالیاتی افزوده شده است تا قیمت تمام شده تولید محصولات کشاورزی برای مصرف کننده ارزانتر شود در حالی که در قانون فعلی این بند وجود ندارد.

** معافیت کالاهای خوراکی 
در قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات و سویا، شیر، پنیر، روغن نباتی و شیرخشک مخصوص تغذیه کودکان از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.
اما در لایحه جدید قند و شکر از فهرست این معافیت ها حذف شده اند و در مقابل تخم ماکیان و پرندگان، انواع ماکارانی و ماست به این فهرست افزوده شده است.
همچنین عنوان سویا به پروتئین سویا تغییر یافته، معافیت گروه نان به دو بخش نان های صنعتی و سنتی تسری یافته و شیرخشک نیز تنها منحصر به شیرخشک کودکان نیست و شیرخشک های صنعتی که در صنایع لبنی کاربرد دارد را نیز در بر می گیرد.
بر این اساس در لایحه جدید این معافیت ها شامل آرد خبازی، نان (صنعتی و سنتی) گوشت، تخم ماکیان و پرندگان، انواع ماکارونی، برنج، حبوب، پروتئین سویا، شیر ماست، پنیر و شیرخشک است.

** حوزه چاپ و نشر
در قانون فعلی در حوزه چاپ و نشر معافیت ها شامل کتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ، تحریر و مطبوعات است اما در قانون جدید نشریات الکترونیکی نیز به جمع معافیت ها افزوده شده است.
بر این اساس «خمیر کاغذ و کاغذ باطله، کتاب، روزنامه، مجله نشریات (کاغذی و الکترونیکی) انواع دفاتر تحریر، کاغذ چاپ و تحریر» از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معافند اما خدمات آگهی و تبلیغات از این حکم مستثنی است.

** کالاهای اهدایی 
در زمینه کالاهی اهدایی که به صورت بلاعوض در اختیار وزارتخانه ها و موسسات مختلف قرار می گیرد نیز دولت تمهیدات جدیدی را اندیشیده است.
بر اساس این لایحه کالاهای اهدایی به صورت بلاعوض به وزارتخانه ها، موسسات دولتی، جمعیت هلال احمر، موسسات خیریه و حوزه های علمیه با تایید هیات وزیران از معافیت مالیاتی برخوردار می شوند.
این در حالی است که در قانون فعلی، این معافیت به نهادهای عمومی غیردولتی نیز تسری داشت که در لایحه جدید برداشته شده است.
همچنین دریافت هدایا برای حوزه های علمیه در قانون فعلی با تایید حوزه گیرنده هدایا از پرداخت مالیات معاف بود اما اکنون باید به تایید هیات وزیران برسد.

** کالاهای همراه مسافر
گروه دیگر معافیت های کالایی به کالاهای ورودی همراه مسافر باز می گردد که در لایحه جدید دولت، بند مربوط به قانون فعلی تکرار شده و آمده است: کالاهای ورودی همراه مسافر برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات از مالیات معافند.

** اموال غیرمنقول 
در حالی که در قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده، قانون گذار عنوان کلی « اموال غیرمنقول» را مشمول معافیت ها کرده ، در لایحه جدید موارد استثنا قید شده است.
بر این اساس «این معافیت قابل تسری به ارایه خدمات هتلداری، انبار داری، غرفه های نمایشگاهی و همچنین ارایه خدمات اجاره اموال منقول از قبیل ماشین آلات منصوبه در آنها و تاسیسات شهربازی ها نخواهد بود.»

** واردات طلا
در لایحه دولت واردات شمش طلا توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شده است در حالی که در قانون فعلی چنین بندی وجود ندارد.

** بازار سرمایه و بخش خصوصی 
در لایحه دولت «هرگونه انتقال دارایی به/ از صندوق های سرمایه گذاری، موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مصوب ۱۳۸۸ به عنوان آورده غیرنقد شرکا در همان واحدهای سرمایه گذاری» از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شده است تا به این ترتیب بازار سرمایه از معافیت های مالیاتی برخوردار شود.
دیگر معافیت داده شده به بازار سرمایه، به بحث نقل و انتقلا طلا و مسکوکات طلا باز می گردد که طبق لایحه جدید «انتقال طلا و مسکوکات طلا به / از صندوق های سرمایه گذاری که دارای مجوز برای سرمایه گذاری در طلا و مسسکوکات طلا از سازمان بورس و اوراق بهادار باشند» از پرداخت مالیات معاف است.

** محدود شدن معافیت های پزشکی و دارویی 
یکی از بندهای مربوط به معافیت های کالایی در لایحه دولت به حوزه دارو باز می گردد که بر مبنای آن «واردات داروهای پیشگیری و درمانی (انسانی، حیوانی و گیاهی) و کالاهای مصرفی درمانی با تایید وزیران بهداشت در مان و آموزش پزشکی و جهادکشاورزی حسب مورد» از پرداخت مالیات معاف است.
این در حالی است که در قانون فعلی انواع دارو، لوازم مصرفی درمانی، خدمات‌درمانی (انسانی، حیوانی و گیاهی) و خدمات توانبخشی و حمایتی از مالیات معاف است.

** معافیت بخش های نظامی 
بند دیگر معافیت های کالایی در لایحه دولت، به حوزه تجهیزات نظامی باز می گردد؛ بر این اساس «رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی، تجهیزات نظامی و اطلاعاتی موضوع بندهای (پ)، (ت)، (ث) ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی مصوب ۱۳۹۰ با رعایت ترتیبات مقرر در بندهای مذکور» از پرداخت مالیات معاف است.
این موارد در قانون امور گمرکی شامل «رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوایی که امکان ساخت داخلی آنها در کشور فراهم نیست، تجهیزات نظامی اعم از اسلحه و مهمات، لوازم مخابراتی نظامی، مواصلاتی، تانک و سایر ارابه های زره پوش جنگی و وسایل نقلیه خاص دفاعی به استثناء سواری و سواری کار و مواد اولیه برای ساخت اقلام یاد شده و اقلام و تجهیزات خاص اطلاعاتی با تأیید کتبی وزیر اطلاعات» است.
این در حالی است که در قانون فعلی رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی ویژه فرودگاه ها تنها مشمول معافیت مالیاتی بود و فهرست آن به پیشنهاد مشترک وزارت راه و ترابری و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه می شد.

**تجهیزات پزشکی و نظامی
در لایحه جدید دولت «تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و تجهیزات و اقلام با کاربرد منحصر نظامی» مشمول معافیت های مالیات بر ارزش افزوده شده است.
این در شرایطی است که در قانون فعلی « اقلام با مصارف فقط دفاعی (نظامی و انتظامی) و امنیتی بر اساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.» مشمول این معافیت ها است.

** معافیت ها در حوزه حمل و نقل و حمایت از تولید
یکی از بندهای جدید کالاهای مشمول معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به واردات کالاهایی باز می گردد که توان تولید آن در کشور وجود دارد.
بر این اساس واردات ماشین آلات و تجهیزات سرمایه ای معدنی، کشاورزی و خط تولید صنعتی به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت، ماشین آلات و تجهیزات سرمایه ای راهسازی و ریل گذاری و هواپیما، بالگرد(هلی کوپتر) لوکوموتیو و واگن مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی شود.
البته این معافیت باید با رعایت قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات باشد.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
https://pnut.co/hi75526 جمعه 16 آذر 1397 03:16 ق.ظ
I think the admin of this website is truly working hard
for his web page, because here every data is quality based material.
What Equipment is Needed for Sling TV دوشنبه 28 آبان 1397 02:29 ق.ظ
Magnificent beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe
for a weblog website? The account helped me a appropriate deal.
I were a little bit acquainted of this your broadcast offered vibrant clear concept
What Equipment is Needed for Sling TV دوشنبه 28 آبان 1397 02:05 ق.ظ
I was able to find good info from your content.
sling tv coupons and promo codes for november 2018 شنبه 26 آبان 1397 03:42 ب.ظ
Sling tv coupons and promo codes for november 2018
Howdy! I could have sworn I've been to this web site before
but after looking at many of the articles I realized
it's new to me. Nonetheless, I'm certainly delighted I stumbled upon it
and I'll be book-marking it and checking back regularly! Sling tv coupons
and promo codes for november 2018
What Equipment is Needed for Sling TV جمعه 25 آبان 1397 08:37 ب.ظ
When some one searches for his vital thing, therefore
he/she wants to be available that in detail, therefore that
thing is maintained over here.
Sling TV چهارشنبه 23 آبان 1397 11:31 ق.ظ
Great work! That is the kind of information that
are meant to be shared around the internet. Shame on the search engines for not positioning this post higher!
Come on over and talk over with my website . Thank you =)
What Equipment is Needed for Sling TV دوشنبه 21 آبان 1397 03:52 ب.ظ
Hello I am so delighted I found your website, I really found you by
mistake, while I was looking on Yahoo for something else, Anyhow I
am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible
post and a all round thrilling blog (I also love
the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have saved it and also
added in your RSS feeds, so when I have time I
will be back to read more, Please do keep up the awesome work.
descargar facebook جمعه 11 آبان 1397 07:22 ب.ظ
Fantastic blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
I'm planning to start my own site soon but I'm
a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally confused ..

Any recommendations? Thank you!
Benefits of Coconut Oil دوشنبه 7 آبان 1397 03:37 ب.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by searching for
Coconut Oil Benefits
Coconut Oil Benefits یکشنبه 6 آبان 1397 04:59 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it
seems as though you relied on the video to make your point.

You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site
when you could be giving us something enlightening to read?
Coconut Oil Benefits پنجشنبه 3 آبان 1397 05:29 ب.ظ
Hello there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community
in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You
have done a extraordinary job!
Health Benefits of Coconut Oil چهارشنبه 2 آبان 1397 10:41 ب.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I
have really loved surfing around your weblog posts. In any case I will be subscribing on your feed and
I am hoping you write once more soon!
tinder dating site پنجشنبه 26 مهر 1397 04:56 ق.ظ
Hurrah! In the end I got a blog from where I be able to in fact obtain valuable information regarding my study and
knowledge.
tinder dating site سه شنبه 24 مهر 1397 03:16 ب.ظ
Thank you for any other informative web site. The place else may I get that type of info written in such an ideal method?
I've a project that I am just now working on, and I
have been on the glance out for such information.
acting schools in los angeles سه شنبه 17 مهر 1397 09:47 ق.ظ
Nice actors continue the educational process.
minecraft free download 2018 دوشنبه 16 مهر 1397 04:08 ب.ظ
Very good info. Lucky me I found your website by
chance (stumbleupon). I have book-marked it for later!
cosplay costumes یکشنبه 15 مهر 1397 01:07 ق.ظ
Hi there, I found your blog by means of Google while searching for a similar subject, your site got here up,
it seems great. I've bookmarked it in my google bookmarks.


Hi there, simply turned into aware of your
blog via Google, and located that it is really informative.

I am going to be careful for brussels. I will be grateful should you proceed this in future.
A lot of folks will probably be benefited from your writing.
Cheers!
minecraft پنجشنبه 12 مهر 1397 12:15 ب.ظ
It's hard to come by knowledgeable people on this topic,
but you sound like you know what you're talking about!
Thanks
cosplay costumes سه شنبه 27 شهریور 1397 02:48 ب.ظ
I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted
at this web site is actually good.
cosplay costumes شنبه 24 شهریور 1397 01:43 ب.ظ
Hi to every body, it's my first pay a quick visit
of this webpage; this website includes remarkable and actually fine material
for readers.
cosplay costumes سه شنبه 20 شهریور 1397 04:10 ق.ظ
My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.

I have always disliked the idea because of the costs.

But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on various websites for about a year and am
concerned about switching to another platform.
I have heard great things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
Any kind of help would be greatly appreciated!
home repair services macon ga جمعه 4 خرداد 1397 01:37 ق.ظ
We provide educational and restore providers for
homeowners.
hardwood floor refinishing medford or پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 08:20 ق.ظ
Find 5-Star Wooden Flooring Specialists.
choc دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 06:36 ب.ظ
I don't even know the way I ended up here, however I believed
this publish used to be great. I don't recognize who you are
but certainly you are going to a well-known blogger if you
aren't already. Cheers!
mold removal cost دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 03:27 ب.ظ
Methods to select an air duct cleansing firm?
hardwood flooring dealers near me شنبه 15 اردیبهشت 1397 03:55 ق.ظ
Each varieties of flooring must be saved dry.
sunroof repair near me یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 06:01 ق.ظ
Discover local contractors to install or restore your roof.
hvac repair companies near me یکشنبه 26 فروردین 1397 03:40 ق.ظ
We provide particulars round HVAC system basics.
mold removal specialist near me چهارشنبه 22 فروردین 1397 04:15 ق.ظ
Mould spores will not survive in dry climates.
hardwood flooring sanding equipment یکشنبه 19 فروردین 1397 09:04 ق.ظ
Use a buffer with a red pad to remove extra oil.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30